Ideja da mašine mogu da misle rodila se još sredinom 20. veka, kada je britanski matematičar Alan Tjuring postavio pitanje: „Da li mogu mašine da misle?“ U svom radu “Computing Machinery and Intelligence”, izneo je eksperiment danas poznat kao Tjuringov test. Ideja testa bila je da pokaže da, ukoliko čovek ne može da prepozna razliku između komunikacije sa čovekom i mašinom, tada bi se mašina mogla smatrati inteligentnom.
Read MoreJedan od onih upornih zdravstvenih mitova koji se prenose s kolena na koleno glasi: „Ne izlazi napolje s mokrom kosom, prehladićeš se!“ Iako je ova rečenica postala gotovo ritualni savet svakog roditelja, bake ili deke, vreme je da je pogledamo iz ugla nauke – i zdravog razuma.
Za nestrpljive: može se izlaziti napolje s mokrom kosom. Slobodno! Samo pazite…
Read MoreDa li političari biraju politike na „racionalan“ način? Možda bi nam intuicija sugerisala negativan odgovor. Međutim, postoji jedan pristup tumačenju politike koji se zove teorija racionalnog izbora (Rational Choice Theory) koji pokušava da objasni ono što ljudi u politici rade.
Read MoreU mnogim situacijama često pronalazimo veze između svojih, odnosno tuđih postupaka i karakteristika sa izborom profesije. Kako nas to izbor profesije, zapravo, povezuje sa ekologijom?
Read MoreNovija saznanja iz oblasti neuronauka ukazuju na to da ranija verovanja da se inteligencija nasleđuje i da se na njenom razvoju ne može raditi, nisu u potpunosti tačna. Ono što je danas neophodno je da se deca u najranijem uzrastu nauče da misle i da povezuju stečene informacije. Upravo Go kao misaona igra ima veoma povoljne karakteristike za razvijanje neuronske mreže i za podsticanje misaonih procesa.
Read MoreOd davnina, zvezde i noćno nebo bile su važne stvari u religiji, kulturi i samom načinu života naroda. Međutim, danas je stvar drugačija.
Read MorePrvi decembar je dan kada se obeležava svetski dan borbe protiv side, i tada mnoge ustanove organizuju edukacije osoblja o infekciji HIV-om.
Read MoreJedan od najstarijih uređenih sistema za prikupljanje, čuvanje, obradu i distribuciju informacija
Read MoreSa porastom popularnosti interneta i društvenih mreža, naučne informacije su postale dostupne širokom krugu ljudi. Svedoci smo, međutim, da to ne dovodi uvek i do afirmacije nauke već, paradoksalno, do ekspanzije njenih antipoda, od kojih je pseudonauka naročito podmukla.Nije mi cilj da u ovome tekstu, koji označava obnovu rada Naučnog odseka Mense Srbije, pokrećem ozbiljno […]
Read MoreU poslednje vreme, preko medija, sve češće čujemo kako se govori i raspravlja o pozitivnom/negativnom PCR testu. Na kojim principima se zasniva njegov rad i dokle sežu granice njegove primene?PCR (Polymerase Chain Reaction) predstavlja lančanu reakciju umnožavanja određenog segmenta DNK simulirajući proces replikacije koji se normalno odvija u ćeliji i pri kome se od jednog […]
Read More